Blog

Güneş Panelleri Nasıl Çalışır? Kurulumu Nasıl Yapılır?

Güneş enerjisi sayesinde elektrik üretilmesini sağlayan güneş panelleri günümüzde yaygınlaşarak kullanılmaya devam ediyor. Kullanımı kolay, maliyeti ucuz ve oldukça ekonomik bir şekilde hem aydınlatma hem de sıcak su, sulama vb. ihtiyaçlar için tercih edilen güneş panelleri içindeki sistem sayesinde güneşten gelen ışığı ve ısıyı elektrik enerjisine çeviriyor. Bu sayede üretilen elektrik enerjisiyle elektrikle çalışan birçok cihazı kullanmak mümkün oluyor. Böylece ekonomik anlamda da ciddi derecede tasarruf sağlanıyor.

Güneş Panelleri Nasıl Çalışır?

Güneş panelleri üzerlerinde kurulu sistemle birlikte çalışır. Panellerin üzerinde bulunan hücreler güneşten gelen ışınları toplar ve doğru akım oluşturur. İhtiyaca göre enerji elde edilmesini de sağlayan paneller hangi amaçla kullanılacaksa o amaca yönelik kurum yapılarak seri veya paralel bir şekilde doğru akımı elektrik enerjisine dönüştürür. Bu şekilde üretilen elektrik enerjisiyle elektronik ev aletleri, beyaz eşyalar ve diğer elektrikli cihazlar kolaylıkla çalıştırılabilir. Ayrıca panellerin kurulduğu mekânın aydınlatması, ısınması, sıcak su ihtiyacı da bu paneller sayesinde kolaylıkla karşılanabilir.

Güneş Panelleri Nasıl Kurulur?

Güneş panellerinden tam verim sağlayabilmek için panelleri güneş ışınlarının direkt geldiği çatı, teras, açık arazi gibi yerlere kurmak gerekiyor. Önünde güneş ışınlarını engelleyen hiçbir nesnenin bulunmaması güneş panellerinin sağlıklı bir şekilde çalışması için oldukça önemli. Belirtilen alanlara kolayca montajı sağlanan güneş panelleri böylece enerji üretimi sağlayabiliyor.

Güneş panelleri kurulurken mevsimsel hava şartlarından etkilenmemesi ve üzerlerinde kar veya yağmur suyunun birikmemesi sebebiyle hafif eğimli bir şekilde monte edilirler. Ayrıca eğimli monte edilmelerinin bir sebebi de güneş ışınlarının daha net bir şekilde alınmaya çalışılmasıdır. Bu sebeple güneşe doğru yerleştirilirler.

Güneş panelleri farklı büyüklüklerde olabiliyor. Bu sayede yerleştirilecek mekân için büyük avantaj sağlıyorlar. Küçük mekanlar için daha küçük boyutlu paneller büyük mekanlar içinse daha geniş ve büyük paneller kullanılabilir.

Güneş Panellerinin Avantajları

Güneş paneli kullanımı kullanıcılar açısından birçok avantaj sağlıyor. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Güneş panelleri enerji üretiminde yüksek verim sağlar. Bu sayede elektrik faturalarında daha ekonomik bir etkiye sahip olur.
  • Güneş panelleri uzun yıllar boyunca herhangi bir bakım ve onarıma muhtaç olmadan kullanılabilir. Ancak rutin kontrollerini yapmak gerekir.
  • Güneş panelleri enerji üretiminde çevre açısından herhangi bir olumsuzluk oluşturmaz. Bu sebeple çevre dostu olarak nitelenir ve insan sağlığı açısından da ön plandadır.
  • Güneş panelleri hem içme suyu ihtiyacında hem de sıcak su ihtiyacında kullanılabilir. Çalışma sisteminde herhangi bir ses ve gürültü olmadığı için gürültü kirliliği yapmaz.
  • Güneş panelleri elektrik şebekesinin olmadığı ancak elektriğe ihtiyaç duyulan noktalarda kurulabilir. Bu sayede tarımsal sulama ve aydınlatma gibi birçok noktada enerji verimliliği sağlar.
  • Güneş panelleri güneş enerjisini sağlıklı bir şekilde kullanıcıya sunar. Oldukça ekonomik ve tasarrufludur. Ayrıca tükenmeyen enerji kaynağına sahiptir. Fosil yakıtların çıkarılması, işlenmesi ve kullanılmasında harcanan zaman ve maliyet güneş panelleri için söz konusu değildir.
  • İhtiyaç duyulan enerji miktarına göre büyük veya küçük paneller tercih edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir